Kilka zdań o Perlsie...

Gestalt jest jednym z wiodących nurtów terapii humanistycznej.
Celem terapii jest poszerzenie świadomości w obszarze zmysłów, ciała, emocji, myśli i zachowań. Umożliwia to dokonywanie istotnych zmian wpływających na polepszenie jakości życia. Bazą procesu terapeutycznego jest autentyczna relacja terapeuta-klient oparta na szacunku, życzliwości, otwartości.

Zanim zdecydujesz się na psychoterapię
- Czym charakteryzuje się terapia Gestalt?
- Terapia Gestalt charakteryzuje się tym, że przywiązuje ogromną wagę do poszerzania świadomości i to nie tylko w sensie intelektualnego wglądu w to, co jest przyczyną naszych aktualnych problemów - to może najmniej istotne - ale także świadomości tego, co się dzieje w ciele, w emocjach i tego co jest odbierane przez nasze zmysły, tj. wzrok, słuch, smak, węch i kinestetykę. To podejście jest bardzo skoncentrowane na tzw. "tu i teraz". Doświadczenie, przeżycie jest możliwe tylko w czasie teraźniejszym (tu i teraz). Także przeszłość i przyszłość przeżywamy w teraźniejszości. A więc mając możliwie dużą świadomość tego "tu i teraz" wiemy wszystko, co jest nam potrzebne do sensownego kierowania swoim życiem. Co pani na to?
- To brzmi interesująco. A jak to by wyglądało w praktyce?
- A chce pani sensownie kierować swoim życiem?
- Tak. Po to tu jestem.
- I jest pani gotowa spotkać się z sobą, taką jaką pani naprawdę jest i zacząć w pełni śwadomie decydować o sobie i swoim życiu?
- Tak, jestem gotowa. Jak długo trwa taka terapia?
- Tak naprawdę, to zależy od chęci, potrzeb i poziomu aspiracji klienta. Niektórym ludziom zależy tylko na poprawie samopoczucia, np. zniesienie dokuczliwych objawów, innym na osiągnięciu w życiu pewnej harmonii, na byciu kreatywnym itp. Po prostu różni ludzie mają różne cele w psychoterapii.
- Trudno byłoby mi w tej chwili precyzyjnie określić swój ostateczny cel. Chyba jeszcze za mało wiem na ten temat.
- A jak często moglibyśmy się spotykać?
- Raz na tydzień.
- Ile trwa jedno indywidualne spotkanie?
- Sesja indywidualna trwa 50 minut. I jeszcze jedno: wszystkie usługi są odpłatne.

aut. Jacek Pierzchała Gestalt
psychoterapeuta, współzałożyciel i dyrektor Instytutu Terapii Gestalt